Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer industrial shed manufacturing in mehsana, mild steel pre engineered building structure, conventional structure shed, pre engineered building, ms prefab engineered building manufacturer and mild steel pre engineered building.
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 8mm,10mm,12mm |
| Height | 30 Feet |
| Brand | JP |
| Location | Mehsana |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
₹ 280 / sq ft Get Latest Price
| Building Usage | Warehouse |
| Built-up Area | 50000 sq ft |
| Span (Width) | 50 m |
| Built Type | Prefab |
| Height | 20 Feet |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Accessories | Turbo Ventilators, Skylights, Ridge Vents, Rolling Shutter |
| Brand | JP |
| Thickness | 15.5 mm |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | MS |
| Usage/Application | Factory |
| Service Location | Ahemdabad |
| Built Type | Prefab |
| Grade | E250 |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Building Usage | Industrial Shed |
| Material | Steel |
| Built-up Area | 10000 sq ft |
| Span (Width) | 30 m |
| Built Type | Prefab |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Height | 19.5 Feet |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 50000 Kg
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Roof Type | Slope |
| Technique | Hot Rolled |
| Height | 30 Feet |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 92 / Kg Get Latest Price
| Built Type | Prefab |
| Material | Steel |
| Technique | Hot Rolled |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Roof Type | Slope |
| Height | 14 Feet |
| Brand | JP |
| Thickness | 15.5 mm |
Minimum order quantity: 10000 Kg
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | MS |
| Built Type | Prefab |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Brand | JP |
| Thickness | 16.5 mm |
| Height | 20.5 Feet |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 240 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Warehouse |
| Height | 30 Feet |
| Thickness | 10.5 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shed Type | Clear Span |
| Brand | JP |
| Usage | Factory |
| Thickness | 5 mm |
| Height | 10 Feet |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
JAY KOSHTI (Proprietor)
J P Industries
87, Nandanvan Industrial Park -2, Daskroi, Bakrol Bujrang
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India