Manufacturer of a wide range of products which include mild steel peb structural shed, mild steel industrial sheds, mild steel peb industrial shed, mild steel prefabricated industrial shed, mild steel prefabricated building shed and 12mm mild steel peb structure shed.
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Building Usage | Industrial Shed |
| Built-up Area | 50000 sq ft |
| Span (Width) | 60 m |
| Built Type | Modular |
| Accessories | Ridge Vents, Turbo Ventilators, Skylights |
| Height | 18 Feet |
| Thickness | 25 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Brand | JP |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 50 sq ft
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 13 Feet |
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Built Type | Prefab |
| thikness | 12 mm |
| Application | Warehouse |
| Brand | JP |
| Height | 25 Feet |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 260 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Brand | JP |
| Thickness | 8 mm |
| Height | 14 Feet |
| Usage | Warehouse |
Minimum order quantity: 20000 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 14 Feet |
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Factory |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | Steel |
| Height | 20 Feet |
| Built Type | Prefab |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 18 Feet |
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 10000 Kg
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 20 Feet |
| Thickness | 12mm |
| Usage/Application | Factory |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 20 Feet |
| Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | Factory |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| THIKNESS | 5MM,6MM,8MM,10MM |
| BRAND | JP |
| LOCATION | PAN INDIA |
| SHED TYPE | PRE ENGINEERING BUILDING |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
₹ 280 / sq ft Get Latest Price
| Built Type | Prefab |
| Height | 15.5 Feet |
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Brand | JP |
| Shed Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 240 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 32.5 Feet |
| Thickness | 18 mm |
| Usage/Application | Factory |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 230 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Warehouse |
| Height | 18 Feet |
| Thickness | 10 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 220 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Warehouse |
| Brand | JP |
| Service Location City | Ahemdabad |
| Thickness | 7.5 mm |
| Height | 21 Feet |
| Product Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Building Type | Warehouse |
| Material | Steel |
| Area | 10000 sq.ft |
| Structure Type | PEB |
| Built Type | Prefab |
| Brand | JP |
| Thickness | 6 mm |
| Height | 16 Feet |
| Accessories | Turbo Ventilators, Skylights, Canopies, Gutters & Downpipes, Ridge Vents |
| Usage | Factory |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 170 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 16 feet |
| Thickness | 14 mm |
| Brand | JP |
| Usage | Warehouse |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Factory |
| Height | 15 Feet |
| Thickness | 6 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 210 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Factory |
| Height | 18 Feet |
| Thickness | 8 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 199 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Airport |
| Height | 20 Feet |
| Thickness | 10 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Factory |
| Height | 20.5 Feet |
| Thickness | 10 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Factory |
| Height | 22 feet |
| Thickness | 10.5 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 180 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Factory |
| Height | 15 Feet |
| Thickness | 8 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Factory |
| Height | 24.5 Feet |
| Thickness | 12 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Factory |
| Height | 18.5 Feet |
| Thickness | 9.5 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 4000 sq ft
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Modular |
| Height | 15 feet |
| Thickness | 25 mm |
| Usage/Application | Factory |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Factory |
| Height | 20 Feet |
| Thickness | 3.5 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Factory |
| Height | 15 Feet |
| Thickness | 5 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Factory |
| Height | 24 Feet |
| Thickness | 9 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Brand | JP |
| Thickness | 6 mm |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Height | 22.5 Feet |
| Usage | Factory |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Factory |
| Height | 20 Feet |
| Thickness | 8.5 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Modular |
| Usage/Application | Warehouse |
| Thickness | 25.5 mm |
| Brand | JP |
| Height | 35 Feet |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 280 / sq ft Get Latest Price
| Shed Material | Mild Steel |
| Brand | JP |
| Thickness | 10 mm |
| Height | 25 Feet |
| Usage | Warehouse |
| Service location | Ahemdabad |
| Service Duration | 7 to 14 days |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 220 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Brand | JP |
| Thickness | 5.5 mm |
| Usage | Godown |
| Height | 22 Feet |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 180 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 22 Feet |
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Godown |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 260 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Type Of Shed | Prefabricated Factory Sheds |
| Brand | JP |
| Thickness | 6 mm |
| Height | 14 Feet |
| Usage | Factory |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 24 Feet |
| Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | Factory |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 180 / sq ft Get Latest Price
| Built Type | Prefab |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Height | 20.5 Feet |
| Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Brand | JP |
| Service Duration | 7 to 14 days |
| Material Procurement | Client side |
| Shed Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
JAY KOSHTI (Proprietor)
J P Industries
87, Nandanvan Industrial Park -2, Daskroi, Bakrol Bujrang
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India