We are a leading Manufacturer of mild steel peb structure, industrial prefabricated factory shed, mild steel industrial shed, mild steel shed fabrication services, mild steel peb shed and ms shade fabrication service from Ahmedabad, India.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Building Usage | Factory |
| Built-up Area | 10000 sq ft |
| Span (Width) | 20 m |
| Usage/Application | Godown |
| Height | 20 Feet |
| Type | PEB |
| Built Type | Prefab |
| Material | Mild Steel |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Steel Grade | 250 |
| Accessories | Skylights, Ridge Vents, Turbo Ventilators |
| Thickness To Consider | 25 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Brand | JP |
| Thickness | 10 mm |
| Height | 18.5 Feet |
| Usage | Factory |
Minimum order quantity: 40000 sq ft
₹ 280 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Factory |
| Height | 40 feet |
| Thickness | 10.5 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Type Of Shed | Steel Shed |
| Height | 30 Feet |
| Thickness | 25mm |
| Usage/Application | Factory |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 247 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 30.5 Feet |
| Thickness | 10.5 mm |
| Usage/Application | Factory |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Brand | JP |
| Usage | Warehouse |
| Thickness | 21.5 mm |
| Height | 40 feet |
| Service Location | Ahemdabad |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 100000 sq ft
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Warehouse |
| Built Type | Prefab |
| Shape | Slope |
| Material | Mild Steel |
| Color | Gray |
| Steel Grade | 245 |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 50000 Kg
JAY KOSHTI (Proprietor)
J P Industries
87, Nandanvan Industrial Park -2, Daskroi, Bakrol Bujrang
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India