Offering you a complete choice of products which include mild steel peb structural shed, mild steel pre fabricated building shed, mild steel prefabricated structure building shed, mild steel industrial prefabricated factory shed, industrial shed fabrication work and mild steel prefabricated metal building.
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 18 Feet |
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Factory |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 30 Feet |
| Thickness | 6.5 mm |
| Usage/Application | Factory |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 50000 Kg
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 24 Feet |
| Thickness | 12.5 mmm |
| Usage/Application | Godown |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Brand | JP |
| Thickness | 13 mm |
| Height | 26 Feet |
| Usage | Godown |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 180 / sq ft Get Latest Price
| Shed Type | Clear Span |
| Material | Steel |
| Brand | JP |
| Thickness | 11.5 mm |
| Height | 30 Feet |
| Service Location | Ahemdabad |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Building Usage | Warehouse |
| Built-up Area | 20000 sq ft |
| Span (Width) | 30 m |
| Built Type | Prefab |
| Accessories | Canopy, Ridge Vents, Skylights, Turbo Ventilators |
| Height | 25 Feet |
| Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | Godown |
| Brand | JP |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 92 / Kg Get Latest Price
| Material | Steel |
| Height | 18 Feet |
| Built Type | Prefab |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Brand | JP |
| Usage | Factory |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 210 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 25 Feet |
| Thickness | 10.5 mm |
| Usage/Application | Warehouse |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 240 / sq ft Get Latest Price
| Construction Type | Prefabricated |
| Material | Mild Steel |
| Roof Type | Slope |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Height | 20.5 Feet |
| Usage | Warehouse |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Built Type | Prefab |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Technique | Hot Rolled |
| Roof Type | Slope |
| Height | 20 Feet |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Material | MS |
| Height | 20 Feet |
| Built Type | Prefab |
| Steel Grade | 350 |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Steel Sheet Thickness | 8.5 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 50000 Kg
JAY KOSHTI (Proprietor)
J P Industries
87, Nandanvan Industrial Park -2, Daskroi, Bakrol Bujrang
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India