Our range of products include mild steel peb shed, stainless steel peb structural shed, mild steel pre fabricated godown shed, steel industrial shed structure, 15.5mm mild steel peb warehouse shed and mild steel roof structural fabrication service.
₹ 280 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 40 feet |
| Thickness | 10.5 mm |
| Usage/Application | Factory |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 260 / sq ft Get Latest Price
| Building Usage | Industrial Shed |
| Material | Steel |
| Built-up Area | 20000 sq ft |
| Span (Width) | 30 m |
| Built Type | Prefab |
| Accessories | Skylights, Turbo Ventilators, Ridge Vents |
| Height | 14.5 Feet |
| Thickness | 10.5 mm |
| Usage/Application | Godown |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Height | 17.5 Feet |
| Thickness | 5.5 mm |
| Usage/Application | Factory |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Shed Type | PEB |
| Built Type | Prefab |
| Brand | JP |
| Thickness | 6.5 mm |
| Height | 20.5 Feet |
| Usage | Factory |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 180 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Built Type | Prefab |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Brand | JP |
| Thickness | 15.5 mm |
| Structure Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 95 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Brand | JP |
| Usage | Warehouse |
| Thickness | 12.5 mm |
| Height | 21.5 Feet |
| Service Location | Ahemdabad |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 95 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Height | 18 Feet |
| Built Type | Prefab |
| Surface Treatment | Coated |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Grade | 250 |
| Technique | Hot Rolled |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
₹ 280 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Brand | JP |
| Thickness | 6 mm |
| Height | 18.5 feet |
| Usage | Warehouse |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 210 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Brand | JP |
| Thickness | 8.5 mm |
| Height | 19.5 Feet |
| Usage | Warehouse |
Minimum order quantity: 40000 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Brand | JP |
| Thickness | 8 mm |
| Height | 22.5 Feet |
| Usage | Factory |
Minimum order quantity: 50000 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Factory |
| Height | 25 Feet |
| Frame Material | MS |
| Thickness | 12.5 mm |
| Brand | JP |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
₹ 230 / sq ft Get Latest Price
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Service Location/City | Ahmedabad |
| Brand | JP |
| Thickness | 20.5 Feet |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Brand | JP |
| Thickness | 6 mm |
| Height | 25 Feet |
| Usage | Factory |
| Shed Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 6000 sq ft
JAY KOSHTI (Proprietor)
J P Industries
87, Nandanvan Industrial Park -2, Daskroi, Bakrol Bujrang
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India